Lubiatowo

O Osiekach

Osieki Lęborskie (nazwa oboczna Osieki; kaszb. Lãbòrsczé Òséki) – stara osada kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Choczewo na obszarze Pobrzeża Kaszubskiego. Osada jest częścią składową sołectwa Kierzkowo. 

Osieki to idealna baza wypadowa na plażę nad Bałtykiem. Można też pojechać 3 km autem do Lubiatowa. Parking położony jest tuż przy plaży (ok 50m do morza). Zaledwie 4 km od centrum jest również jezioro Choczewskie, które z uwagi na położenie i czystość wody oraz łagodny brzeg, może uzupełnić zapotrzebowanie na przyjemną kąpiel po chłodniejszych wodach Bałtyku. Miłośnikom aktywnego spędzania czasu polecamy szkółkę windsurfingu nad jeziorem Sarbsk, jazdy konne w szkółkach jeździeckich w Lubiatowie. Spacer na latarnię morską w Stilo gwarantuje wspaniałe widoki na morze, wydmy i pobliskie jeziora.

Pierwsze wzmianki historyczne (datowane końcem XIII wieku) wspominają o Osiekach jako własności biskupów kujawskich. Dokument z 25 marca 1284 roku wspomina o wprowadzeniu kapłana do miejscowości. W 1564 roku biskup Wolski sprzedał Osieki Ernestowi von Weiherowi. W 1605 roku Demetrius Weiher (Doring), syn Ernesta Weihera sprzedał Osieki Jerzemu von Krockow i odtąd Osieki przez około 200 lat były w posiadaniu rodziny Krockow.

Parafia w Osiekach Lęborskich liczy ponad 900 lat i należy do najstarszych na Pomorzu. Wiadomo, że pierwszy budynek kościoła stanął tu na początku XII wieku.

Drewniany budynek był wielokrotnie remontowany i rozbudowany do 1726 r. gdy doszczętnie spłonął.

Jego zarys odwzorowuje istniejąca świątynia, gdyż zbudowano ją przed 1740 r. na starych fundamentach i kryptach, z wykorzystaniem ocalałych ścian wieży. Z tego powodu, mimo bielonych, barokowych elewacji kościół wygląda na dużo starszy. Także wieża zachowała surowy, gotycki kształt, co ciekawe, kryta jest hełmem z dębowego gontu. Wystrój wnętrza jest w przewadze późnobarokowy, starszymi jego elementami są ambona w stylu regencji z 1724 r., organy z 1826 r. i XIV-wieczna chrzcielnica. W krypcie pod świątynią spoczywają szczątki dawnych właścicieli folwarku rodu von Krockow. Na otaczającym kościół cmentarzu zachowało się kilka XIX-wiecznych nagrobków i niewielka kaplica z kamienia polnego. Sam kościół został przebudowany w 1808 roku. Z czasów przebudowy pochodzi wieloboczne prezbiterium. 

Do dzisiaj zachowało się kilka ciekawych zabytków, wspomniany kościół z zabytkową kamienną chrzcielnicą z XIV w, kaszubska wioska dworska, jej pozostałości to zabudowania dworskie - spichlerz, dom ludowy, przedszkole, dawna restauracja, dwie plebanie i zabytkowa kaplica cmentarna. W krypcie pod świątynią spoczywają szczątki dawnych właścicieli folwarku rodu von Krockow.  Był też wielki pałac, który został rozebrany w związku z budową jednostki wojskowej w Lubiatowie.